Dekorując i wyposażając kuchnię, należy bezwzględnie pamiętać o kilku jej elementach. Do obowiązkowych urządzeń należy lodówka, kuchnia gazowa lub płyta grzewcza, zamrażarka oraz okap kuchenny.

Czym są okapy kuchenne i jakie są ich rodzaje?

Okap kuchenny jest bardzo istotny w kuchni. Jego główną funkcją jest pochłanianie oparów powstających podczas przygotowywania posiłków. Dodatkowo niweluje on zapachy oraz pochłania nadmiar wilgoci w pomieszczeniu. Może także stanowić atrakcyjną dekorację. Planując zakup okapu, należy dobrze zastanowić się nad danym modelem i uwzględnić wile czynników.
Okapy do zabudowy można podzielić na pochłaniacze i wyciągi. Wyciąg pobiera opary i wyprowadza je przez komin, dlatego do zamontowania tego urządzenia wymagany jest kanał wentylacyjny. Dodatkowo okap musi być zamontowany bardzo blisko przewodu kominowego.
Pochłaniacz działa zupełnie inaczej i jest mniej wymagający. Nie ma obowiązku podłączania urządzenia do wentylacji. Pochłaniacz posiada filtr, który oczyszcza zassane powietrze i wtłacza je z powrotem do pomieszczenia. Takie działanie okapu pozwala umieszczać go w dowolnym miejscu. Należy jednak pamiętać o systematycznych wymianach filtra. Dzięki temu urządzenie będzie działać długo i bez awarii.
Okapy do zabudowy można podzielić na kilka modeli
– okapy teleskopowe są widoczne jedynie w części. Montuje się je w szafkach usytuowanych nad płytą grzewczą lub kuchenką gazową. Posiadają wysuwaną część, która włącza urządzenie.
– okapy podszafkowe również montuje się w szafkach, jednak są one zupełnie niewidoczne. Uchylenie frontu szafki jest równoznaczne z uruchomieniem okapu.
– okapy do zabudowy blatowej są innowacyjnym rozwiązaniem. Urządzenie umieszczane zostaje obok płyty grzewczej.
– okapy do zabudowy sufitowej znajdują się w suficie (zostają w niego wbudowane) i swym wyglądem przypominają lampę, są więc niezauważalne.

Na co zwrócić uwagę…

Planując zakup okapu, warto zwrócić uwagę na jego parametry, Po pierwsze istotna jest wydajność urządzenia oraz poziom hałasu. Wydajność wpływa na szybkość i sprawność oczyszczania kuchni z oparów i wilgoci. Producenci twierdzą, iż okap wysokiej jakości potrafi sześciokrotnie oczyścić powietrze w przeciągu godziny. Szczególnie istotne jest to w przypadku dużych metraży. Drugą kwestią jest poziom hałasu wydawanego podczas pracy. Głośne działanie wpływa niekorzystnie na komfort przebywania i pracy w kuchni. Przed zakupem warto sprawdzić tę kwestię. Najlepsze okapy wydają dźwięk na poziomie 48 db, a nawet mniej.

Zalety okapów do zabudowy…

1. Aspekt dekoracyjny
Nowoczesne okapy do kuchni różnią się od tych ówczesnych. Producenci starają się, ażeby urządzenia spełniały funkcję dekoracyjną. Duży wybór kolorów i kształtów pozwala każdemu znaleźć coś pasującego do wystroju kuchni. Okapy mogą być też zabudowane, dzięki czemu są niezauważalne.

2. Aspekt zdrowotny
Okapy do zabudowy spełniają funkcję pochłaniania wilgoci i oczyszczania powietrza, toteż zabezpieczają ściany przed zawilgotnieniem. Wiadomo nie od dziś, iż wilgoć wspomaga powstawanie grzyba, który jest bardzo szkodliwy dla zdrowia domowników.

3. Komfort
Okapy pochłaniają nieprzyjemne zapachy, dzięki czemu przebywanie w domu (mieszkaniu) jest znacznie przyjemniejsze. Niektóre produkty spożywcze posiadają silne i intensywne aromaty. Okap szybko pochłania zapach i pozostawia w pomieszczeniu przyjemne świeże powietrze.