ABC leasingu

Leasing jest formą czasowego finansowania przedmiotu, urządzenia, maszyny, sprzętu, nieruchomości oraz wszelkich środków trwałych i skupia w sobie cechy kredytu, jak i umowy dzierżawy. Leasingobiorca ma prawo użytkowania, np. danego sprzętu, który nie stanowi jego własności, ale wiąże się to z określonymi opłatami za owe użytkowanie, więc następuje jakby spłacanie wartości tego sprzętu. <br />Cały koszt opłat wynikających z umowy leasingowej zawiera przynajmniej równowartość początkowego ekwiwalentu. Wysokość opłat bywa zależna od kilku kwestii, przed wszystkim od wysokości należności wstępnej, która została uiszczona po podpisaniu umowy. Z reguły to kwoty od 0% do 30%.<br />Rozwój leasingu w naszym kraju nastąpił w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku wraz z przemianami gospodarczymi oraz systemowymi. Należy przy tym podkreślić, iż dopiero w roku 2000 zostały wprowadzone do kodeksu cywilnego regulacje dotyczące umowy leasingu.<br /><br />ABC le…

więcej...
  • 0

Florystyka – czym jest i czym zajmuje się florysta?

Florysta to zawód, w którym odnaleźć się może każdy, kto ma odrobinę wyobraźni i zamiłowania do roślin. Osoba zajmująca się florystyką projektuje i wykonuje dekoracje roślinne zgodnie z panującymi aktualnie trendami. Jakich zadań może podejmować się osoba z wykształceniem florystycznym? I gdzie może pracować? Sprawdźmy.Zapotrzebowanie na florystówMogłoby się wydawać, że floryście może być ciężko znaleźć pracę. Nic bardziej mylnego. W ostatnich latach branża florystyczna bardzo się rozwinęła. Wzrosło zapotrzebowanie na takich specjalistów, którzy pracują już nie tylko w kwiaciarniach, ale również firmach usługowych i jako pomoc przy projektowaniu przestrzeni. Aby zostać florystą, należy ukończyć kurs lub wybrać się na studia kierunkowe.Zadania florystyFlorysta może projektować i tworzyć niewielkie i przestrzenne kompozycje roślinne. Jego zadaniem jest podniesienie estetyki otoczenia poprzez dekoracje roślinne w postaci ciętej lub doniczkowej. Florystyka to n…

więcej...
  • 0

Firmy w Polsce

Polacy bezsprzecznie są jednym z najbardziej przedsiębiorczych narodów w Europie, a może nawet i na świecie.

W naszym kraju zarejestrowanych jest ponad cztery miliony firm. Według danych statystycznych w roku 2013 przybyło aż sto tysięcy więcej przedsiębiorstw, w stosunku do roku poprzedzającego. Praktycznie codziennie, ktoś zakłada nową firmę, niestety nie wszystkie przetrwają powyżej roku.

Jakich firm jest najwięcej? W Polsce najwięcej jest mikro przedsiębiorstw, które prowadzone są przez osoby fizyczne. Mikro przedsiębiorstwa stanowią blisko dziewięćdziesiąt sześć procent polskich firm. Duża liczba tych podmiotów to biznesy rodzinne.

Biznesy rodzinne to około czterdzieści procent wszystkich przedsiębiorstw w Polsce. Generują one blisko sześćdziesiąt procent produktu krajowego brutto i tworzą dwie trzecie wszystkich miejsc pracy. Właściciele około siedemdziesięciu procent firm rodzinnych, myślą nad przekazaniem biznesu swoim potomkom. Udaje się to …

więcej...
  • 0