Florysta to zawód, w którym odnaleźć się może każdy, kto ma odrobinę wyobraźni i zamiłowania do roślin. Osoba zajmująca się florystyką projektuje i wykonuje dekoracje roślinne zgodnie z panującymi aktualnie trendami. Jakich zadań może podejmować się osoba z wykształceniem florystycznym? I gdzie może pracować? Sprawdźmy.

Zapotrzebowanie na florystów

Mogłoby się wydawać, że floryście może być ciężko znaleźć pracę. Nic bardziej mylnego. W ostatnich latach branża florystyczna bardzo się rozwinęła. Wzrosło zapotrzebowanie na takich specjalistów, którzy pracują już nie tylko w kwiaciarniach, ale również firmach usługowych i jako pomoc przy projektowaniu przestrzeni. Aby zostać florystą, należy ukończyć kurs lub wybrać się na studia kierunkowe.

Zadania florysty

Florysta może projektować i tworzyć niewielkie i przestrzenne kompozycje roślinne. Jego zadaniem jest podniesienie estetyki otoczenia poprzez dekoracje roślinne w postaci ciętej lub doniczkowej. Florystyka to nauka łącząca w sobie nie tylko wiedzę o roślinach, ale również sposobach zagospodarowania przestrzeni i dekoracji wnętrz. Florysta wykorzystuje w swoje pracy zasady znane w kompozycji plastycznej, stąd jego/jej rękodzieło może być uznawany nawet za mały rodzaj sztuki.

Osoba zajmująca się florystyką potrafi dobierać materiał roślinny i dodatki do niego względem stylu, rodzaju wydarzenia, a także innych zmiennych. Tak, aby dekoracje tworzyły spójną całość z innymi elementami wystroju otoczenia oraz podkreślały znacznie uroczystości. W zakres umiejętności florysty wchodzi również przygotowanie materiałów dodatkowych — jak susz i inne rodzaje dekoracji — które służą podniesieniu atrakcyjności wizualnej kompozycji. Oprócz przygotowywania surowców i tworzenia aranżacji posiada on również wiedzę z zakresu pielęgnacji roślin, co umożliwia mu/jej odpowiednie dobranie ich do wymagań i potrzeb swoich klientów. Floryści współpracują z projektantami wnętrz, stylizując różnego typu przestrzenie (zarówno prywatne, jak i publiczne) materiałem roślinnym.